ID Fan

Çebri Çekiş Fanları (ID FAN)

Akustik temizleyiciler değişik endüstrilerde fanların temizliğinde kullanılmaktadır.

Avantajları;

  • Eşit düzeyde temizleme
  • Fanların ulaşılamaz parçalarının temizliği
  • Fanlardaki dengesizliklerin giderilmesi
  • Planlanmamış fan stoplarının devre dışı bırakılması

User Sonic akustik temizleyiciler planlanmamış stoplar veya yataklarda muhtemel hasarlarla sonuçlanabilecek fan balans bozulmasına neden olabilecek cebri çekişli fanlar üzerindeki birikintileri önlemek için kullanılabilir.

Akustik temizleyiciler basit bir zamanlayıcı kullanarak veya vibrasyon sensörüne bağlanarak önleyici bakım sisteminin bir parçası olarak aralıklı olarak çalıştırılabilir. Fan dengesizliğinden kaynaklanan planlanmamış stoplar devre dışı bırakılarak büyük tasarruf yapılabilir.

User Muhendislik - Uygulamlar
User Muhendislik - Uygulamlar

Takip edilen 18 günlük dönemde Kurulumu yapılmış olan 2 no’lu fan üzerinde balans değerleri 3,5 -4,2 fan çalışma verimliliğine göre sabit kalmış ancak 1 no’lu Fan üzerinde SonicHorn bulunmaması sebebi ile Fan1 ‘e dayalı istemsiz duruşlar bu süre içerisinde 2 defa gerçekleşmiştir. Fan 1 üzerinde oluşan balans değerlerinin iyileştirilmesi ve Fan 2 üzerinde temizlik bekleme süresinin uzatılması amacı ile2 .SonicHorn kurulumuna karar verilmiştir. Yukarıdaki proje üzerinde bu fanlar için belirli bir açı ile 2 adet sonichorn kurulumu gerçekleştirilerek fan üzerinde ses basıncı etkisi arttırılmış daha kısa insanasyon süreleri ile balans değerleri 3,5 seviyesinde sabitlenmiştir.

Bu çalışma sonrasında fabrikanın istemsiz duruşları engellenerek duruş süreleri ve temizlik maliyetleri azaltılmıştır.

User Muhendislik - Uygulamlar